A beam with a length of 9 m and a mass of 112 kg is attached by a large bolt to
ID: 1698028 • Letter: A
Question
A beam with a length of 9 m and a mass of 112 kg is attached by a large bolt to a support at a distance of d = 3 m from one end. The beam makes an angle ? = 30° with the horizontal, as shown in the figure. A massM = 504 kg
is attached with a rope to one end of the beam, and a second rope is attached at a right angle to the other end of the beam. (Let up be the +y-direction and to the right be the +x direction.)
Find the tension, T, in the second rope.
Find the force exerted on the beam by the bolt. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
Fbx =
Fby =
Explanation / Answer
Net torque about the pivot point be zero. so T*6+504*3*9.8*cos30=112*9.8*1.5*cos30 so T=-1900(N). ------ net vertical force is zero. so F_by=(504+112)*9.8-T*cos30=7680(N)> net horizontal force is zero. F_bx=T*sin30=950(N)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.