A spotlight on a boat is y = 2.1 m above the water, and the light strikes the wa
ID: 1698145 • Letter: A
Question
A spotlight on a boat is y = 2.1 m above the water, and the light strikes the water at a point that is x = 9.0 m horizontally displaced from the spotlight (see the drawing). The depth of the water is 4.0 m. Determine the distance d, which locates the point where the light strikes the bottom._____________ m
A spotlight on a boat is y = 2.1 m above the water, and the light strikes the water at a point that is x = 9.0 m horizontally displaced from the spotlight (see the drawing). The depth of the water is 4.0 m. Determine the distance d, which locates the point where the light strikes the bottom._____________ mExplanation / Answer
A spot light on the boat is y = 2.1 m
depth of the water is d = 4.0 m
tan = y/x
tan-1(2.1/9.0 ) = 13.1 degrees
incident angle = angle from perpendicular = 90 - 13.1
=76.9 degrees
n_1 sin_1 = n_2 sin_2
= 47.0
tan = y/x
tan 47.0 = y/4.0
y = 4.3 m
d = y + 9.0 = 4.3 + 9.0
= 13.3 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.