A spotlight on a boat is y = 2.0 m above the water, and the light strikes the wa
ID: 2240251 • Letter: A
Question
A spotlight on a boat is y = 2.0 m above the water, and the light strikes the water at a point that is x = 7.1 m horizontally displaced from the spotlight (see the drawing). The depth of the water is 4.0 m. Determine the distance d, which locates the point where the light strikes the bottom.
m
Explanation / Answer
the first set of information allows you to calculate the angle of incidence of the light to the water
draw a diagram representing this situation, remember that the angle of incidence is the angle with respect to the normal, and see that
tan(theta) = 8/2.5 => theta = 72.6 deg
now, use Snell's law to find the angle of refraction
n1 sin(theta1) = n2 sin(theta2)
n1 = n for air =1, theta1=72.6
n water = n2 = 1.33, so we have that the angle of refraction:
sin(theta2) = (1/1.33)sin72.6 => theta 2 =45.8 deg
draw another triangle representing the path of the light underwater, and see that
tan(theta2) = d/4 where d is the distance along the bottom, measured from the point where the light entered the water, to where the light strikes the bottom
or d = 4 tan 45.8 = 4.12m (which is 12.12 m from the boat)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.