A solar sail is made of aluminized Mylar having an emissivity of 0.03 and reflec
ID: 1699578 • Letter: A
Question
A solar sail is made of aluminized Mylar having an emissivity of 0.03 and reflecting 97% of the light that falls on it. Suppose a sail with area 1.10 km2 is oriented so that sunlight falls perpendicular to its surface with an intensity of 1.40 103 W/m2. To what temperature will it warm before it emits as much energy (from both sides) by radiation as it absorbs on the sunny side? Assume the sail is so thin that the temperature is uniform and no energy is emitted from the edges. Take the environment to be 0 K. (s = 5.6696 10-8 W/m2·K4Explanation / Answer
Given
emissivity of solar sail e = 0.03
area of sail A = 1.1 k m^2 = 1.1*10^ 6 m^2
intensity of the sun light I = 1.4*10^ 3 W / m^2
stefans constant = 5.6696*10^ -8 W / m^2 . k^4
From stefans boltz mann law
intensity I = e T^4
1.4*10^ 3 W / m^2 = (0.03)(5.6696*10^ -8 ) T ^4
T = 9.5249*10^2 k
= 952.49 K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.