Two blocks, each of mass = 3.00Kg , are connected by a massless rope and start s
ID: 1700871 • Letter: T
Question
Two blocks, each of mass = 3.00Kg , are connected by a massless rope and start sliding down a slope of incline = 40.0 at =0.000s. The slope's top portion is a rough surface whose coefficient of kinetic friction is k= 0.160. At a distance d= 1.50m from block A's initial position the slope becomes frictionless. What is the velocity of the blocks when block A reaches this frictional transition point? Assume that the blocks' width is negligible.
Two blocks, each of mass = 3.00Kg , are connected by a massless rope and start sliding down a slope of incline theta= 40.0 at =0.000s. The slope's top portion is a rough surface whose coefficient of kinetic friction is muk= 0.160. At a distance d= 1.50m from block A's initial position the slope becomes frictionless. What is the velocity of the blocks when block A reaches this frictional transition point? Assume that the blocks' width is negligible.Explanation / Answer
The mass of the each block is m = 3 kg
The coefficient of friction is = 0.16
The distance of the frictional surface is d = 1.5 m
The angle of inclination is = 40 degree
The forces on the incline plane are
mgsin = 3*9.8*sin40 = 18.9 N
component of weight along the incline
mgcos = 0.16*3*9.8*cos40 = 3.6 N
The net force along the incline is
F = 18.9 - 3.6 = 15.3 N
so the acceleration is
a = F/m
a = 15.3/3
a = 5.1 m/s^2
The time to travel 1.5 m is
s = 0.5at2
t = (2*1.5/5.1)
t = 0.77 s;
v = at
v = 5.1*0.77
v = 3.927 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.