A stone is thrown vertically upward from the roof of a building with velocity of
ID: 1700994 • Letter: A
Question
A stone is thrown vertically upward from the roof of a building with velocity of 29.4m/s. Call t=0 the moment it is thrown. Another stone is dropped 4s later, it has zero initial velocity and falls down. At what time does the first stone pass the second stone? At what height?Explanation / Answer
vi=voy=29.4 m/s--->max ht t=voy/g=29.4/9.8=3 s---> max ht=voy^2/(2*9.8)=44.1 m or 29.4*3+1/2*-9.8*3^2=44.1 m--->same ans. it takes 6 s to fall to initial pt at voy when voy 2nd stone=voy 1st sone--->at 2.4672 s---> 1.29 m from roof---> 29.826 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.