Need help on this please. Thanks! In this problem, your task is to analyze a lea
ID: 1701237 • Letter: N
Question
Need help on this please. Thanks!
In this problem, your task is to analyze a lead balloon The balloon in question is a hollow sphere of diameter of 20 0 m. constructed from a lead foil 0 25 mm thick and filled with helium gas. Below the balloon, a passenger basket is suspended The mass of the passenger basket along with the balloon's riggings is 295 kg For various parts of this problem, you will need to know the density of lead (11.300 kg/m3). and the densities of air and helium at standard atmospheric temperature and pressure (1 28 kg/m3 and 0 179 kg/m3) (a) What is the weight of the lead balloon, including helium, lead, basket and rigging? (b) What is the volume of the air displaced by the balloon? (Ignore any air displaced by the basket and rigging ) (c) What is the buoyant force on the balloon? (d) The maximum "payload" of the balloon, the weight of the passengers and equipment it can lift, equals the net upward force on an unloaded balloon Can this balloon lift a payload of 7 5x103 N?Explanation / Answer
a) it is M=295+4pi10^2*0.25e-3*11300+0.179*4pi*10^3/3=4600(kg). b) V=4pi10^3/3=4200(m3). c) V*g*1.28=52544(N). d). we have that P+4600*9.8=52544 so P=7500(N). --------------- no.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.