This question is due in two hours and its the only one i couldnt get, lifesave m
ID: 1702443 • Letter: T
Question
This question is due in two hours and its the only one i couldnt get, lifesave me please? Also if you give me formulas thats kool just be very clear about what number goes where, im a bit formula challenged sometimes ^_^. Thanks so much for the help.The highest theoretical efficiency of a gasoline engine, based on the Carnot cycle, is 0.300 or 30.0%.
(a) If this engine expels its gases into the atmosphere, which has a temperature of 3.35 102 K, what is the temperature in the cylinder immediately after combustion (in K)?
(b) If the heat engine absorbs 800 J of energy from the hot reservoir during each cycle, how much work can it perform in each cycle (in J)?.
Explanation / Answer
The highest theoretical efficiency of a gasoline engine, based on the Carnot cycle, is = 0.300 or 30.0%
a)
The temperature of the atmosphere T2 = 335 K
the temperature in the cylinder immediately after combustion canbe calculated as:
The theoritical efficiency of Carnot's enegine is
= 1 - T2/T1
0.3 = 1 - 335/T1
T1 = 478.6 K
b)
The theoritical efficiency of Carnot's enegine is
= W/Q1
W is the work done
Q1 is the heat absorbed from the source = 800 J/cycle
The work done per cycle is
W = 0.3*800 J
W = 240 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.