The morning after a winter ice storm in Dallas, a 1400kg automobile going west o
ID: 1702496 • Letter: T
Question
The morning after a winter ice storm in Dallas, a 1400kg automobile going west on Chestnut Street at 35.0 km/h collides with a 2800kg truck going south across Chestnut Street at 50.0 km/h .
a.) If they become coupled on collision, what is the magnitude of their velocity after colliding? You can ignore forces between the vehicles and the icy road.
I have this answer 35.3 km/h
b.) What is the direction of their velocity after colliding?
theta = ______ degrees west of south?
I need the actual angle measurement.
I really need help on this one. I would greatly appreciate it. Thanks!
Explanation / Answer
Vx= West component Vy= South component West= 1,400*35/4,200 = 11.667 kph South = 50*2,800/4,200 = 33.333 kph Theta= tan-1(vx/vy) since the components form a right angle with resultant = tan^-1(11.66/33.33)= 19.3 degrees W of S
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.