The arrangement in the drawing shows a block (mass = 15.0 kg) that is held in po
ID: 1702639 • Letter: T
Question
The arrangement in the drawing shows a block (mass = 15.0 kg) that is held in position on a frictionless incline by a cord (length = 0.595 m). The mass per unit length of the cord is 1.22e-2 kg/m, so the mass of the cord is negligible compared to the mass of the block. The cord is being vibrated at a frequency of 162 Hz (vibration source not shown in the drawing). What is the smallest angle ? between 15.0degree and 90.0degree at which a standing wave exists on the cord?
location: https://general.physics.rutgers.edu/gifs/CJ/17-15.gif
Explanation / Answer
The mass of the block M = 15kg
the linear mass density = 1.22*10^-2 kg/m
the length of the string L = 0.595m
The frequency of vibration f = 162Hz
Then from Newton;s law
tension T = Mgsin
Now the frequency
f = 1/2L T/
then f^2 = 1/4L^2 (T/)
Mgsin = 4 f^2 L^2
sin = 4(162)^2(0.595)^2(1.22*10^-2) / (15)(9.8)
solve for angle
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.