A mass of 300 g oscillates on a horizontal frictionless surface at a frequency o
ID: 1702746 • Letter: A
Question
A mass of 300 g oscillates on a horizontal frictionless surface at a frequency of 3.8 Hz and with amplitude of 5.0 cm.Part A
What is the effective spring constant for this motion?
Express your answer using two significant figures.
ANSWER: k = ____________N/m For this I got 12 and it was wrong, because I used that to calculate part b it was also wrong.
Part B
How much energy is involved in this motion?
Express your answer using two significant figures.
ANSWER: E = __________J
Please solve all the way through and show all steps so I can see what I am doing wrong
Explanation / Answer
Mass, m = 0.3 kg
Frequency, f = 3.8 Hz
Amplitude, A = 0.05 m
part- A:
Frequency, f = ( 1 / 2 ) ( k / m )
f^2 * 4 ^2 = k / m
k = f^2 * 4 ^2 * m
= 3.8^2 * 4 ^2 * 0.3
= 171 N/m
= 17 x 10^1 N/m [ with 2 significant figures ]
part - B:
Energy, E = (1/2) k A^2
= 0.5 * 171 * 0.05^2
= 0.214 J
= 0.21 J [ with 2 significant figures ]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.