A beam of mass M = 163.27kg is connected to a vertical wall by a hinge. The othe
ID: 1703856 • Letter: A
Question
A beam of mass M = 163.27kg is connected to a vertical wall by a hinge. The other end of the beam is held by a tie rope. Determine the tension in the tie rope and teh reaction froce at the hinge (you have to determine the horizontal and vertical components of the raction force) if the beam makes and angle equaling 40 degrees with the vertical
NOTE: the correct answer includes proper units! Roundoff you answers to 2 sig figs
The tension in the tie rope is T= _____
Components of the reaction force are Rx= _____ and Ry= _____
Explanation / Answer
net torque about pivot point is zero. so we have. T*L*cos40=Mg*L*sin40/2 so that T=Mg*tan40/2=68.5(N). ---- net vertical and horizontal forces is zero. so N_hor=T=68.5(N) (outward). N_ver=Mg=1600(N) (upward)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.