Water is being stored in a tank such that the water level is 60m above the groun
ID: 1704230 • Letter: W
Question
Water is being stored in a tank such that the water level is 60m above the ground. The tank is connected by a long pipe to a house on the ground below. Assume a faucet in the house is at ground level. The radius of the tank is 5.0m and the radius of the faucet opening is 0.010m.*What is the pressure at the house faucet when it is closed?
*If the faucet were opened fully, what would be the speed of the water as it came out?
*How fast would the level of the water in the tank above go down?
Thank you!
Explanation / Answer
The hieght of the water level h = 60m
(a) The pressure at the house faucet
P = P0 + gh
= 101kPa + (10^3 kg/m^3)(9.8m/s^2)(60)
= 689 kPa
(b) From bernoulli's equation
P = P0 + 1/2v^2
P -P0 = 1/2 v^2
therefore the velocity
v = 2(P-P0)/
= 2( 607.6*10^3)/10^3
= 34.859 or 35m/s
(c) From volume flow rate
R = Av
A1v1 = A2v2
therefore the speed of water leaves tank
v1 = (A2/A1) v2
= (0.01^2/5^2) (35)
= 1.4*10^-4 m/s
or 0.14 mm/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.