A cell membrane has a surface area of 1.0 times 10 -1 m2, a dielectric constant
ID: 1707957 • Letter: A
Question
A cell membrane has a surface area of 1.0 times 10 -1 m2, a dielectric constant of 5.2, and a thickness of 7.5 nm. The membrane acts like the dielectric in a parallel plate capacitor; a layer of positive ions on the outer surface and a layer of negative ions on the inner surface act as the capacitor plates. The potential difference between the "plates" is 90.0 mV. How much energy is stored in this capacitor ? How many positive ions are there on the outside of the membrane? Assume that all the ions are singly charged (charge +e).Explanation / Answer
Given that the surface area of the cell membrane is A = 1.0 *10^-7 m^2 dielectric constant is k = 5.2 thickness t = 7.5 nm = 7.5 *10^-9 m capacitor C = k _0 A / t = 5.2 * 8.85*10^-12 * 1.0 *10^-7 / 7.5 *10^-9 m = 61.36 *10^-9 F charge of the capacitor is Q = CV = 61.36 *10^-9 F * 90.0 *10^-3 V = 5.5 *10^-9 C a ) Energy stored in a capacitor is E = 1/2 CV^2 = 0.248*10^-9 J b ) positive ions outside the membrane is Q / q = 5.5*10^-9 C/1.6*10^-19 C = 3.43*10^10 ionsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.