A ceiling fan consists of a small cylindrical disk with 5 thin rods coming from
ID: 1520037 • Letter: A
Question
A ceiling fan consists of a small cylindrical disk with 5 thin rods coming from the center. The disk has mass md = 2.8 kg and radius R = 0.26 m. The rods each have mass mr = 1.3 kg and length L = 0.74 m.
1) What is the moment of inertia of each rod about the axis of rotation? kg-m2
2) What is the moment of inertia of the disk about the axis of rotation? kg-m2
3) What is the moment of inertia of the whole ceiling fan? kg-m2
4) When the fan is turned on, it takes t = 3.7 s and a total of 14 revolutions to accelerate up to its full speed.
What is the magnitude of the angular acceleration? rad/s2
5) What is the final angular speed of the fan? rad/s
6) What is the final rotational energy of the fan? J
7) Now the fan is turned to a lower setting where it ends with half of its rotational energy as before. The time it takes to slow to this new speed is also t = 3.7 s.
What is the final angular speed of the fan? rad/s
8) What is the magnitude of the angular acceleration while the fan slows down? rad/s2
I got the answers for 1, 2, 3, and 4. I need 5, 6, 7 and 8.
Explanation / Answer
1) I1 = (1/3)*M*L^2 = (1/3)*1.3*0.74^2 = 0.237 kg-m^2
2) I2 = (1/2)*M*r^2 = 0.5*2.8*0.26^2 = 0.09464 kg-m^2
3) I = I1+I2 = 0.237+0.09464 =0.33164 kg-m^2
4) theta = 14*2*3.142 = 87.976 rad
but theta = (wi*t)+(0.5*alpha*t^2)
87.976 = 0+(0.5*alpha*3.7^2)
alpha = 12.85 rad/s^2
5) final angular speed is wf = wi+(alpha*t) = 0+(12.85*3.7) = 47.545 rad/sec
6) final rotational energy is KE = 0.5*I*w^2 = 0.5*0.33164*(47.545^2) = 374.84 J
7) Now rotational energy is (374.84/2) = 187.42 J
0.5*I*wf^2 = 187.42
0.5*0.33164*wf^2 = 187.42
wf = 33.61 rad/sec is the final angular speed
8) alpha = (wf-wi)/t = (33.61-47.545)/3.7 =-3.76 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.