Estimate the force a person must exert on a string attached to a 0.170 kg ball t
ID: 1708029 • Letter: E
Question
Estimate the force a person must exert on a string attached to a 0.170 kg ball to make the ball revolve in a circle when the length of the string is 0.600 m. The ball makes 1.60 revolutions per second. Do not ignore the weight of the ball. In particular, find the magnitude of FT, and the angle ? it makes with the horizontal. [Hint: Set the horizontal component of FT equal to maR; also, since there is no vertical motion, what can you say about the vertical component of FT?]FT = ? N
? = ?°
Please include formulas and explanations.
Explanation / Answer
Mass of the ball is attached to the string is m = 0.170 kg Length of the string is r = 0.600m angular velocity of the ball is = 1.60 rev / s = 1.60 *2 rad /s From Newtons second law F = m a = m * v ^2 / r = m r^2 = 0.170 kg * 0.600 m * 1.6 *2 = 10.29 N F_g = mg = 0.170 kg * 9.8 = 1.66N F _person = (10.29N)^2 + ( 1.66N)^2 = 10.4 N b ) Angle = tan^-1 ( 1.66 N / 10.29 N) = 9.1 degreesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.