Estimate the force a person must exert on a string attached to a 0.110 kg ball t
ID: 2181521 • Letter: E
Question
Estimate the force a person must exert on a string attached to a 0.110 kg ball to make the ball revolve in a circle when the length of the string is 0.600 m. The ball makes 1.20 revolutions per second. Do not ignore the weight of the ball. In particular, find the magnitude of FT, and the angle it makes with the horizontal. [Hint: Set the horizontal component of FT equal to maR; also, since there is no vertical motion, what can you say about the vertical component of FT?]
FT =________ N
theta=________
Explanation / Answer
Balancing vertical forces,
FSin=mg (1)
Balancing horizontal forces,
FCos=mv2/r (2)
Dividing (2) by (1),
Cot=v2/rg=2r/g=3.48
=16 degrees.
F=mg/Sin=3.9N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.