The total liftoff mass of the space shuttle orbiter is 110,00kg. The combined th
ID: 1708133 • Letter: T
Question
The total liftoff mass of the space shuttle orbiter is 110,00kg. The combined thrust of the three onboard liquid fuel engines and two solid fuel boosters is 34.5 million N. Theoretically what is the vertical acceleration in m/s2 at launch? The shuttle pitches over to fly roughly horizontally at 100m/s a few seconds after launch. Considering this horizontal phase of the profile, how long does it take to reach 7743m/s orbital speed. (all acceleration is now horizontal, and not considering air friction and earth`s rotation, and assume launch F,m)?Explanation / Answer
Mass of the space shuttle m = 11000 Kg Force acting on ot F = 34.5*10^6 N Net vertical force ma = F - mg ma = 34.5*10^6 - 0.1078*10^6 11000 a = 34.3922*10^6 a = 3126.56 m/s^2 Vertical acceleration a = 3126.56 m/s^2 Horizontal acceleration a' = F/m = 3136.36 m/s^2 Initial speed u = 100 m/s Final speed v = 7743 m/s Let t be the time taken, time t = (v-u)/a' = 2.436 s Horizontal acceleration a' = F/m = 3136.36 m/s^2 Initial speed u = 100 m/s Final speed v = 7743 m/s Let t be the time taken, time t = (v-u)/a' = 2.436 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.