The surface of the sun has a temperature of about 5800K and consists largely of
ID: 1708530 • Letter: T
Question
The surface of the sun has a temperature of about 5800K and consists largely of hydrogen atoms.find the rms speed of a hydrogen atom at this temperature.
the mass of a single hydrogen atom is 1.67*10^-27kg
The escape speed for a particle to leave the gravational influence of the sun is given by (2GM/R)^1/2, where M is the sun's mass R its radius, and G the gravational constant. The sun's mass is M=1.99*10^30 kg, its radius R= 6.96*10^8m And G=6.673*10^-11 n*m^2/kg^2.
Calculate the escape speed for the sun
Explanation / Answer
Given temparature of sun T = 5800K mass of hydrogen atom M = 1.67*10^ -27 kg RMS sped of hydrogen atom is v rms = ( 3 K T / M ) 1/2 = ( 3 *1.38*10-23 J /k *5800 / 1.67*10^ -27 ) 1/2 = 1.199*104 m/s escape speed for the sun is v escp = ( 2GM /R ) 1/2 = ( 2 * 6.673*10 ^ -11 *1.99*10^ 30 / 6.96*10 ^ 8 ) ^ (1/2) = 6.177*10^ 5 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.