Determine the mass flow rate of the fuel into the engine in kg/hr Problem 2 (5%)
ID: 1709877 • Letter: D
Question
Determine the mass flow rate of the fuel into the engine in kg/hr
Problem 2 (5%) A taking off shown 0.7 below. The d at a speed of 1100 km/hr as it is is gases frontal intake area of the j engine the entering air density A the jet engine exhaust And move stationary observer determines that relative to the Earth, exhaust area is m2. away from the engine with a speed of 850 km/hr. The engine m/s in a horizontal gas density is o 3 kg/m3. The wind is calm with a velocity of 4 direction opposite to the airplane path. Estimate the mass flow rate of the fuel into the engine in kg/hr. ta)
Explanation / Answer
vertical component of aeroplane velocity
=1100*sin20= 376.22km/hr=104.51m/sec
area= 0.9 m2
and density= 0.7kg
mass flow= 0.7*0.9*104.51=65.84kg/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.