A coin is standing upright on a table when a moment, M, is applied for 0.1 s. Th
ID: 1710019 • Letter: A
Question
A coin is standing upright on a table when a moment, M, is applied for 0.1 s. The coin is 11.3 g and 30.6 mm in diameter with a thickness of 2.15 mm. Assume the coin’s axis of rotation remains perpendicular to the table
a. What is the magnitude of the moment, M, if the coin starts from rest and begins spinning at 2400 rad/s
b. If the coin slows to 1000 rad/s after 100 rotations, what was the average moment produced by friction and air resistance?
side i top isometric Figure 4: Diagram of coin with moment appliedExplanation / Answer
mass moment of inertia of coin= 1/mr2
I= 1/2*13/1000*(6.8*10-3)2 =2.6125*10-7 kg-m2
Torque = moment= I = 2.6125*10-7 *2400 =6.27*10-4 N-m = 0.627 N-mm
moment remainimg to spin 1000 rad/sec
= 2.6125*10-7 *1000 = 2.6125*10-4 N-m= 0.26125 N-mm
average moment prodused by air = 0.627-0.26125 =0.36572 N-mm
thanks
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.