A coil of wire with 205 circular turns of radius 3.90cm is in a from magnetic fi
ID: 1417816 • Letter: A
Question
A coil of wire with 205 circular turns of radius 3.90cm is in a from magnetic field along the axis of the coil. The coil has R = 44.1ohm. At rate, in teslas per second, must the magnetic field be changing to induce current of 0.152A in the coil? A typical arteriole has a diameter of 0.080mm and carries blood at the rate of 9.6 times 10^-6 cm^3/s. What is the speed of the blood in an arteriole? Suppose an arteriole branches into 8800 capillaries, each with a diameter of 6.0 times 10^-6m. What is the blood speed in the capillaries? (The low speed in capillaries is beneficial: it promotes the diffusion of materials to and from the blood.)Explanation / Answer
3)
a)
well if you really need the speed in units of cm/s, you can imagine that a tiny blood volume croos the section of the arteriole in a certain time. So, as we have the flow of blood, we have to divide this by the area of the section of the arteriol. Let's calculate the Area:
A = *(d/2)^2 Being d= diameter
Let's change units of length so we work only with cm
1mm = 0.1cm
0.080 mm=0.0080 cm
A = *(0.0080cm/2)^2 = 5.024 x 10^-5 cm^2
Then the speed you are trying to get is:
v = (9.6 x 10^-6)(cm3/s) / (5.024 x 10^-5 cm^2)
v = 0.1911 cm/s
b)
Here we do the same calculation:
Let's get the area of the section of the capillaries:
A = *(d/2)^2
d = 6 x 10^-6 m. Let's change to cm
1m = 100cm
6 x 10^-6 m = 6 x 10^-4 cm.
A = *((6 x 10^-4) / 2)^2
A = 0.2826 x 10^-6 cm^2
Now we have to remember that the flow is divide in equal parts, so the volume by seconds is:
q = (9.6 x 10^-6) / 8800 = 0.001090 x 10^-6 cm^3/s, so the speed in this case is:
v = (0.001090 x 10^-6)(cm^3/s) / 0.2826 x 10^-6 cm^2
v = 0.003860 cm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.