A coil has resistance R=7Ohms and inductance L=1milliHenries and is powered by a
ID: 2252394 • Letter: A
Question
A coil has resistance R=7Ohms and inductance L=1milliHenries and is powered by a generator with variable frequency and maximum voltage V = 10Volts.
(a) At what frequency is the inductive reactance equal to resistance? This is when Z=sqrt(2)*R.
1110 Hz
(b) What is the average power used by the coil when the generator operates at the frequency you found in (a)?
3.57 W
(c) What is the average power used by the coil when the generator operates at 60Hz?
7.12 W
(d) What is the average power used by the coil when the generator operates at one-thousand times the frequency in (a)?
7.14
Explanation / Answer
inductice reactance XL = 2pifL
given this is equal to resistance
so 2pifL = R
f = R/2piL = 7/(2*3.14* 0.001) = 1114.65 Hz or 1.114 KHz
b. at a frequency of 1114.65 Hz
XL =R
thus impedence Z = sqrt(R^2+ Xl^2)
Z = sqrt 2 * R
Z = 1.414* 7 = 9.898 ohms
current i = Vrms/Z = 10/9.898 = 1.01 Amps
so Avg power = Vi = 10 *1.01 = 10.103 Watts
c. when f= 60Hz
Xl = 2pifL = 2*3.14* 60 * 0.001 = 0.3768 ohms
so Z^2 = 7^2 + 0.3768^2
Z =7.01ohms
i = V/Z = 10/7.01
avg power P = Vi/2 = 10/7.01)*10/2 = 7.12 Watts
d. when f = 1114.64 *1000
Xl = 1000* 1114.64*2*3.14* 0.001 = 7000 ohms
Z = 7000
i = 10/7000 = 0.00142 amps
so avg power = Vi /2 = 10* 0.00142*10/2 = 7.14 *10^-3 Watts
e. when f=1/1000 times
avg power = 1000 times of d
P = 7.14 ohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.