A coil has resistance R=5 Ohms and inductance L=5 milliHenries and is powered by
ID: 2217799 • Letter: A
Question
A coil has resistance R=5 Ohms and inductance L=5 milliHenries and is powered by a generator with variable frequency and maximum voltage V = 10 Volts. (b) What is the average power used by the coil when the generator operates at the frequency you found in (a)? For (a) I got the frequency of 159.2 Hz (c) What is the average power used by the coil when the generator operates at 60Hz? (d) What is the average power used by the coil when the generator operates at one-thousand times the frequency in (a)?Explanation / Answer
f =159.2 Hz
= f/6.28 = 25.35 rad/s
R = 5 ; L= 5*10^-3 H
L = 0.126
Z = 5.0016
I = 1.99 A
avg power = 19.99/2 W = 9.995 W
c) = 60/6.28 = 9.55 rad/s
L = 0.048 R = 5
Z =5
I =
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.