A coil has an inductance of 53 mH and a resistance of0.35. a.) If a 12 V emf is
ID: 1749223 • Letter: A
Question
A coil has an inductance of 53 mH and a resistance of0.35. a.) If a 12 V emf is aplied acros the coil, how much energy isstored in the magnetic field after the current has built up to itsequilibrium value? b.) After how many time constants wil half this equilibriumenergy be stored in the magnetic field? A coil has an inductance of 53 mH and a resistance of0.35. a.) If a 12 V emf is aplied acros the coil, how much energy isstored in the magnetic field after the current has built up to itsequilibrium value? b.) After how many time constants wil half this equilibriumenergy be stored in the magnetic field?Explanation / Answer
Given thatthe inductance is L = 53mH = 53*10-3H Theresistance is R = 0.35 The emf ofbattery is = 12 V ----------------------------------------------------------- The maximum current is I = / R Then the energy stored is U =(1/2)LI2 = ---------- J after time Uf = Ue -2tR/L U/2 = Ue -2tR /L e -2tR /L = 1/2 ln e -2tR /L = ln (1/2) - 2tR/L =- 0.693 Then t = 0.693*L / 2R =---------sec e -2tR /L = 1/2 ln e -2tR /L = ln (1/2) - 2tR/L =- 0.693 Then t = 0.693*L / 2R =---------secRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.