A coil is connected to a 120 V rms, 60 Hz line. The average powersupplied to the
ID: 1756559 • Letter: A
Question
A coil is connected to a 120 V rms, 60 Hz line. The average powersupplied to the coil is 52 W, and therms current is 1.5 A. (a) Find the power factor.1
(b) Find the resistance of the coil.
2
(c) Find the inductance of the coil.
3 H
(d) Does the current lag or lead the voltage?
4 The current lags the voltage.
The current leads thevoltage.
(e) Support your answer to Part (d) by determining the phase angle?
5° (a) Find the power factor.
1
(b) Find the resistance of the coil.
2
(c) Find the inductance of the coil.
3 H
(d) Does the current lag or lead the voltage?
4 The current lags the voltage.
The current leads thevoltage.
(e) Support your answer to Part (d) by determining the phase angle?
5° 4 The current lags the voltage.
The current leads thevoltage.
4 The current lags the voltage.
The current leads thevoltage.
4
Explanation / Answer
Average power = rms voltage * rms current * power factor from this power factor = 52 / ( 120 * 1. 5 ) = 0.2888 Impedence Z = V / i = 120 / 1.5 = 80 ohm we know power factor = R / Z from this resistance R = Z * power factor = 23.11 ohmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.