Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A high-speed elevator is being designed that must be able to travel at a maximum

ID: 1710673 • Letter: A

Question

A high-speed elevator is being designed that must be able to travel at a maximum speed of 9 ft/s|. You are asked to recommend the lift motor to use. The completely furnished carriage will have a mass of 1500 pounds. The design occupancy limit will be eight people weighing an average of 200 pounds. Since there will always be some unknowns in the actual operation of the elevator use a Factor of Safety of 2. In other words, recommend a motor that has exactly twice the power rating needed (based on all the design limit specifications). How big of a motor, in hp, should you you recommend? _______ hp

Explanation / Answer

Hi,

Plz give thumbs up.

Enjoy.

Total mass = mass of furnished carriage + FOS*no. of peoples allowed * average mass

= 1500 + 2*8*200

= 4700 lb

Velocity Max = 9ft/sec

therefore, power = 4700 * 9 =42300 lb ft/sec

now,

1 HP = 550lb ft/sec

hence, 42300 lb ft/sec = 76.9 HP

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote