What is the lateral capacity, for loading at the mudline, of a 1m diameter pile
ID: 1711746 • Letter: W
Question
What is the lateral capacity, for loading at the mudline, of a 1m diameter pile that is 10 m long, in soil with a uniform strength of 100 kPa over the whole pile length. You may ignore the possibility of structural failure in the pile, and assume the pile is free to rotate. Assume a lateral bearing factor, Np = P/Ds_u = 9 at all depths. Consider a free body diagram of the pile when failing by rigid body rotation. Assess the horizontal and moment equilibrium with two unknowns being the horizontal capacity (applied at the pile head) and the depth of the point of rotation.Explanation / Answer
given
P/D*Su = 9
Su= 100 kPa and D= 1m
for each m of length capacity = P= 9*100= 900 Kn
For 10 m of length
capacity = 900*10 = 9000KN
if FOS= 2
working capacity = 9000/2= 4500kN
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.