Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular tank 5 m long and 2 m wide contains water up to a depth of 2.5 m.

ID: 1713061 • Letter: A

Question

A rectangular tank 5 m long and 2 m wide contains water up to a depth of 2.5 m. A)Calculate the pressure on the base of the tank. B)If a horizontal pipe of diameter 5 cm is connected to the base of the tank and the velocity of flow in the pipe is 1 m/s, calculate the depth of water in the tank after half an hour (neglect losses). A rectangular tank 5 m long and 2 m wide contains water up to a depth of 2.5 m. A)Calculate the pressure on the base of the tank. B)If a horizontal pipe of diameter 5 cm is connected to the base of the tank and the velocity of flow in the pipe is 1 m/s, calculate the depth of water in the tank after half an hour (neglect losses). A)Calculate the pressure on the base of the tank. B)If a horizontal pipe of diameter 5 cm is connected to the base of the tank and the velocity of flow in the pipe is 1 m/s, calculate the depth of water in the tank after half an hour (neglect losses). B)If a horizontal pipe of diameter 5 cm is connected to the base of the tank and the velocity of flow in the pipe is 1 m/s, calculate the depth of water in the tank after half an hour (neglect losses).

Explanation / Answer

A)pressure at the base of tank=density of water*acceleration due to gravity*height=1000*9.8*2.5=24500 N/m²

B)Area of pipe =pi*5²/4=19.63 cm² =19.63/10000=0.001963 m²

velocity through pipe=1m/s

floflow rate =0.001963 m³/s

Total time=30 minutes=1800 seconds

Total volume of water flown through pipe=1800*0.001963=3.53 m³

Volume of water in tank after 30 minutes =(5*2*2.5)-3.53=21.47m³

Height of water =21.47/(5*2)=2.147 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote