A construction material company is planning to manufacture a new beam. The sales
ID: 1714193 • Letter: A
Question
A construction material company is planning to manufacture a new beam. The sales department estimates that the quantity that can be sold depends on the selling price. As the selling price is increased, the quantity that can be sold decreases. They estimate: 1. P = $80.00-0.05 G where P selling price per beam and G = quantity of beams sold per year. The management estimates that the average cost of producing the beam decreases as the quantity sold increases. They estimate: Determine the number of beams the company should produce each year to maximize its profit (income minus cost and income is profit times quantity sold C $10.00 G + 5000 where C = cost to produce G beams per year.Explanation / Answer
P=80-0.05 G where P is selling price per beam
so total revenue earned for G beam in one year = P*G= 80G-0.05G2
C=10G+5000 C: cost to produce G beam per year
Net profit p= PG-C = 80G-0.05 G2 -10G-5000
p=70G-0.05G2-5000
differntiate for maximization
dp/dG= 70 - 0.1G
for maximum value dp/dG = 0
G= 70/0.1 = 700
So the company should produce 700 new beam for maximum profit
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.