15. 15. Paul has been designated as our newest sustainable engineer and land app
ID: 1714523 • Letter: 1
Question
15. 15. Paul has been designated as our newest sustainable engineer and land application designer, so he P was given the task of designing the recycling system for a city of 50,000 people. The crop to is alfalfa that can utilize 400 l b nitrogen per acre and 70 inches of water. The wastewater flow is 5 acres of MGD (million gallons per day) and has a total nitrogen concentration of 15 mg/L How many alfalfa should be irrigated is lost to denitrification and thus not available to the plants. Useful conversion to effectively utilize the nitrogen if you consider that 20% of the nitrogen factors 1 ac-ft- 325830 gallons 2.205 lb = 1 kg 43560 ft2 1 acreExplanation / Answer
Wastewater flow (Q) = 5 million gallons per day = 668402.778 ft3/day
Nitrogen concentration in wastewater (C) = 15 mg/L = 9.364 x 10-4 lb/ft3
Mass of nitrogen in daily wastewater flow = 9.364 x 10-4 x 668402.778 = 625.905 lb
Mass of nitrogen available to the plants = 0.8 x 625.905 = 500.724 lb
Alfalfa can utilize 400 lb nitrogen per acre.
So, area of alfalfa to be irrigated = 500.724 / 400 = 1.252 acre
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.