Assume that a feeder supplies an industrial consumer with a cumulative load of:
ID: 1715506 • Letter: A
Question
Assume that a feeder supplies an industrial consumer with a cumulative load of: (i) induction motors totaling 200hp which run at an average efficiency of 90% and a lagging average power factor of 0.80; (ii) synchronous motors totaling 200 hp with an average efficiency of 80%, and a lagging average power factor of 0.80; and (iii) a heating load of 50 KW. The industrial consumer plans to use the synchronous motors to correct its overall power factor. Determine the required power factor of synchronous motors to correct the overall power factor at peak load to unity power factor.
Explanation / Answer
Eff=90% so after dividing the above KW value with efficiency
Induction motor= 165.89 KW
Eff=80% so after dividing the above KW value with efficiency
Synchronous motor =186.62 KW
Now KVA1 (Heat load) = 50 KW/ CosCos
=50 KVA
Now KVA2 (Induction motor)= 165.89 KW/ CosCos
= 187.65 KVA
Now KVA3 (Synchronous Motor)=186.62/ CosCos
= 233.27 KVA
KVAR1 = KVA1 x Sin Ø1= 50x0 =0
KVAR2 = KVA2 x Sin Ø2= 187.65x0.436 = 81.79 KVAR
KVAR3 = KVA3 x Sin Ø3= 233.27x0.6 = 139.96 KVAR
Total KW = 50+165.89+186.62= 402.51 KW
Total KVAR= 0+81.79+139.96 = 221.752 KVAR
Total KVA= Sq root of ((Total KW)^2 + (Total KVAR)^2))= 459.55 KVA
Power Factor = Total KW/ Total KVA
=402.51/459.55 = 0.876
So to synchronous motor must run at Power Factor of 0.876 to bring the overall power factor to unity.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.