A lake of area 10^5 m^2 and depth 10 m receives an input of 400 mol/d of chemica
ID: 1717537 • Letter: A
Question
A lake of area 10^5 m^2 and depth 10 m receives an input of 400 mol/d of chemical in an effluent discharge. Chemical is also present in the inflow water of 10^4 m^3/d at a concentration of 0.01 mol/m^3. The chemical reacts with a first order rate constant of 10^-3 h^-1. The outflow is 8000 m^3/d, there being some loss of water by evaporation (assume none of the chemical volatilizes). Assuming that the lake water is well mixed, calculate the concentration in the lake outflow (moles/m^3), the output by flow and loss by reaction in units mol/d.Explanation / Answer
Solution:
Volume (V) = 106 m3
Discharge = 400 mol/day
Inflow = 104 m3/day * 0.01 mol/m3 = 100 mol/day
Total Input = 500 mol/day
Reaction rate = VCk = 106 m3 * C mol/m3 * 10-3 h-1 * 24h/day = 24 * 103C mol/day (C = water concentration)
Outflow = 8000 m3 /day * C mol/m3 = 0.8 * 104 C mol/day
So,
500 = 24 * 103C mol/day + 0.8 * 104 C mol/day = 32 * 103C mol/day
C = 500 / (32 * 103 mol/day)
C(concentration in lake flow)= 1.5625 * 10-2 mol/m3
Output by flow = 0.8 * 104 * 1.5625 * 10-2 mol/day = 125 mol/day
loss by reaction = 24 * 103 * 1.5625 * 10-2 mol/day = 375 mol/day
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.