A piston-cylinder arrangement containing steam at 200 kPa and 200°C is cooled at
ID: 1717861 • Letter: A
Question
A piston-cylinder arrangement containing steam at 200 kPa and 200°C is cooled at a constant volume of 0.5 m3 until it reaches 140 kPa.
(a) Calculate the amount of mass of steam in the cylinder (kg)
(b) Find the quality (x) of the steam once it reaches 140 kPa
Then the piston is allowed to float freely (maintaining a constant pressure, but changing volume), while 50% of the steam is released from the piston. Once the release is done, you determine that the remaining steam is 80% vapor by mass.
(c) Find the final TOTAL volume of steam in the cylinder (m3)
(d) Assuming RH2O is 0.4615 kJ/kg-K, Determine the TOTAL volume of the steam assuming it was an ideal gas (m3)
(e) Calculate the percent error in the specific volume calculated using the ideal gas law (from part (d)) compared the actual specific volume found from the steam tables (part (c)).
Assuming there are 3.28 ft per meter, (f) Calculate the final volume from part (c) in cubic feet. (ft3)
I have that answer I just can't figure out how to get them. Please help and if you can show all work that be great.
The answer are: a)0.463kg b)x=0.8737 c)0.229m^3 d)0.2917m^3 e)27.4% f)8.08ft^3
Explanation / Answer
Given
P1 = 200 kPa, T1 = 200 C, V1 = 0.5 m^3
P2 = 140 kPa and V2 = 0.5 m^3
The properties at state 1 are
v1 = 1.08 m^3/kg, h1 = 2870 kJ/kg
The properties at state 2 are
v2 = 1.08 m^3/kg and h2 = 2408 kJ/kg
a)
m = V1/v1 = V2/v2 = 0.463 kg
b)
The saturated properties at P2 =1 40 kPa are
vf = 0.001051 and vg = 1.237
Tsat = 109.3 C
Now
v2 = (1-x)*vf + x*vg
x = 0.8737
c)
Given
50 % of the steam is released
Therefore mass of steam in the piston-cylinder arrangement is
m3 = 0.5*0.463 = 0.2315 kg
also
x = 0.8
(since the pressure remains same, the saturated properties of steam at 140 kPa are noted in part b
v3 = (1-x)*vf + x*vg
v3 = 0.2*0.001051 + 0.8*1.237
v3 = 0.9898 m^3/kg
The volume is given by
V3 = m3*v3 = 0.229 m^3
d)
For ideal gas
V3 = mRT3/P3 =0.2315*0.4615*(273+109.3)/140
V3 = 0.2917 m^3
e)
The specific volume for the ideal gas is
v3 = V3/m3 = 0.2917/0.2315 = 1.26
From the steam tables
v3 = 0.9898 m^3/kg
Error = (1.26-0.9898)/(0.9898) = 27.3%
f)
V3 = m3*v3 = 0.229 m^3
convert m^3 into ft^3
V3 = 8.0870587 ft^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.