An ideal diesel cycle has a volumetric compression ratio of 18 and a cut-off rat
ID: 1718371 • Letter: A
Question
An ideal diesel cycle has a volumetric compression ratio of 18 and a cut-off ratio of 1.50. At the beginning of the compression stroke, the gas temperature and pressure arc 95 kPa and 17DegreeC (290.2 K). The working fluid is air (R = 287 J/kg-K; C, = 1.005 kJ/kg-J; Cv - 0.718 kJ/kg-K; and k - 1.400), which may be treated as a calorically pcrfect gas. The net work output per unit mass for the cycle is 300 kJ/kg. Determine: (a) the thermal efficiency for the cycle; (b) the energy added as heat per unit mass during the combustion process {kJ/kg} and (c) the air temperature at the end of the combustion process {K}.Explanation / Answer
a) T2 = T1*(V1/V2)^k-1 = 290*18^0.4 = 921.524 K
T3 = V3 * T2 / V2 = 1.5 * 921.524 = 1382.287 K
T4 = T3 * (V3 / V1)^0.4 = 1382.287 * (1/12)^0.4 = 511.594 K
thermal efficiency = 1 - (T1(T4/T1 - 1))/(T2(T3/T2 - 1))
= 1 - (290(511.594/290-1)) / (1.4*921.524(1382.287/921.524 - 1))
= 1 - 221.594 / ((1.4*921.524(1382.287/921.524 - 1))
= 65.648 %
b) Heat added = 1.005 * (1382.287 - 921.524) = 463.066 kJ/kg
c) T4 = T3 * (V3 / V1)^0.4 = 1382.287 * (1/12)^0.4 = 511.594 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.