An ice cube weighing 18 g is removed from a freezer, where it has been at -20 de
ID: 886509 • Letter: A
Question
An ice cube weighing 18 g is removed from a freezer, where it has been at -20 degree C. (a) How much heat is required to warm it to 0 degree C? (b) How much additional heat is required to melt it to liquid water at 0 degree C. (c) Suppose the ice cube was placed initially in a 180 g sample of liquid water at 20 degree C in an insulated (thermally isolated) container. What is the final temperature when the system has reached equilibrium? (d) Plot q vs. T for the ice cube for the process in (c). Cp(H2O(s))=2.113 J/gK, Cp(H20(l))=4.18 J/gK
Explanation / Answer
a)
Q= m* Cp (s) * delta T
=18*2.113 * 20
=760.7 J
b)
Lf = 334.774 J/g
Q = m*Lf
= 18*334.774
=6026 J
c)
Let final temp be T
heat lost by water = heat gained by ice
180*4.18*(20-T) = 760.7 + 6026 + 18*4.18* (T-0)
15048 - 752.4T = 6786.7 + 75.24 T
T = 10 oC
I have done all the parts please plot the graph according to your requirement
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.