Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An ice cube tray contains enough water at 22.0 deg C to make18 ice cubes that ea

ID: 679945 • Letter: A

Question

An ice cube tray contains enough water at 22.0 deg C to make18 ice cubes that each have a mass of 30.0g. The try is placed in afreezer that uses CF2Cl2 as a refrigerant.The heat of vaporization of CF2Cl2 is158 J/g. What mass of CF2Cl2 must bevaporized in the refrigeration cycle to convert all the water at22.0 deg C to ice at -5.0 deg C? The heat capacities for H2O (s) and H2O(l) are 2.03 j/g * deg C and 4.18 J/g * deg C, respectively, andthe enthalpy of fusion for ice is 6.02 kJ/mol. Please show work An ice cube tray contains enough water at 22.0 deg C to make18 ice cubes that each have a mass of 30.0g. The try is placed in afreezer that uses CF2Cl2 as a refrigerant.The heat of vaporization of CF2Cl2 is158 J/g. What mass of CF2Cl2 must bevaporized in the refrigeration cycle to convert all the water at22.0 deg C to ice at -5.0 deg C? The heat capacities for H2O (s) and H2O(l) are 2.03 j/g * deg C and 4.18 J/g * deg C, respectively, andthe enthalpy of fusion for ice is 6.02 kJ/mol. Please show work

Explanation / Answer

Mass of water (ice) = 18 * 30 g = 540 g To cool water to 0 C Heat = mass * specific heat * temperature difference         = 540 g * 4.18 J/g.C * 22 C        = 49658.4 J = 49.658kJ To freeze the water Heat = Mass * heat of fusion         = 540 g * ( 1 mol /18 g/mol) * 6.02 kJ /mol         = 180.06kJ So total heat to be absorbed by CF2Cl2 = 229.72 kJ = 229720J Heat of vaporization of CF2Cl2 = 158 J/g So mass of CF2Cl2 required = 229720 J / 158 J/g                                              = 1453.92g or 1.453 kg                                                                   
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote