Consider the following cylindrical tank, open to ZA the atmosphere. The tank has
ID: 1718647 • Letter: C
Question
Consider the following cylindrical tank, open to ZA the atmosphere. The tank has a diameter Da=2m and there is an orifice of diameter Db=14mm. The distance between the leak and free surface is H=2.5m. ^ First assume the orifice is closed by a cap of same diameter, what is the pressure force exerted by the water on the cap? Assume now that the cap is gone, what is the flow rate Q at the orifice? If we assume that this flow rate is constant over time, how long it would take to completely empty the tank? Is constant Q a realistic hypothesis?Explanation / Answer
I think that it is this
assume that the liquid is water with a density of 1000 kg/m^3
first the preassure = P= density x heigth x gravity = 9.81 x 1000 x 2.5 = 24525 Pa
know the velocity is
V= (2gh) ^(1/2) = (2x9.81x2.5)^(1/2) = 7 m/s
the flow is know
Q=v A= 7 x (1/4) x pi x (14x10^-3)^2 = 0.001078 m^3/s
hope that this can help you, good luck!1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.