The ceiling of a room is 10 cm thick and the walls are 15 cm thick. The outside
ID: 1718710 • Letter: T
Question
The ceiling of a room is 10 cm thick and the walls are 15 cm thick. The outside surface of the ceiling is 15 C and the outside wall surface has a temperature of 10 C. Develop and present the steps needed to determine the steady-state temperature distribution within the region where the ceiling and wall intersect, including the number of nodes to be used in the finite difference solution. For this analysis, assume the inside wall surfaces are 20 C, and that the ceiling and wall construction materials have the same thermal conductivity.
Explanation / Answer
the ceiling of the room is t1 = 10cm
the thickness od the walla are t2 = 15cm
the out side temperature of ceiling is T = 15c
the outside temperature of wall is t = 10c
Q= AdT/dX
=150*5/5
150j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.