A body of mass 100g is dropped from rest toward the earth from a height of 1000m
ID: 1720052 • Letter: A
Question
A body of mass 100g is dropped from rest toward the earth from a height of 1000m. As it falls, air resistance acts upon it, and this resistance (in Newtons) is proportional to the velocity v (in meters per second). Suppose the limiting velocity is 245 m/sec.
(a) Find the velocity and distance fallen at time t secs.
(b) Find the time at which the velocity is one-fifth of the limiting velocity.
NOTE: This problem is for a DIFFERENTIAL EQUATIONS class, NOT A PHYSICS class. Please answer accordingly. Thank you much :)
Explanation / Answer
dv/dt = g - k v for some k
limiting velocity = 245
=> g - k *245 =0
k = g/245
So , taking g =10
equation is
v' = 10 - 10/245v
= 10 - 2/49 v
and initial condition is v(0) = 0
Solution is v = 49/2(10-245e^{-2/49 t + C})
from v(0) = 0 C= 0
So v(t)= 245 - 245 e^{-2/49 t}
y(t) = distance fallen at time t
y(t) = 245t + 245 e^{-2/49 t ) *49/2
b)
v(t) = 245/5 => 245 e^{-2/49 t ) = 245 * 4/5 => e^{-2/49 t ) = 4/5 = > 2/49 t = ln (5/4) => t = 49/2 ln (5/4)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.