My teacher got a very, very large number for this problem. I\'mconfused because
ID: 1721772 • Letter: M
Question
My teacher got a very, very large number for this problem. I'mconfused because she gave us F=ma to use but I think there isanother formula I must use. I can't figure out what one though.While chopping down his father's cherry tree, George discoveredthat if he swung the axe with a speed of 25 m/s it would embeditself 2.3 cm into the tree before coming to a stop. If the axehead has a mass of 2.5 kg, how much force was the tree exerting onthe axe head upon impact
Please show step by step solution and all formulae
I know how to find the force of the axe, but not the force of thetree exerting on the axe......please help
Explanation / Answer
. 01. Formulae: 02. d = d0 +(v0)*(t) + (1/2)*(a)*(t2) 03. v = v0 +(a)*(t) 04. F = m*a . 05. Using '02' 06. 2.3 cm = 23.0E-3meters = 0.0 meters + (25 m/s)*t + (1/2)*(a)*(t2) 07. Using '03' 08 0.0 m/s = (25 m/s) + (a)*(t) ; solvefor a 09. a = (-25 m/s)/(t) 10. Substitute '09' into '06' 11. 23.0E-3 meters = (25m/s)*t + (1/2)*[(-25 m/s)/(t)]*(t2) 12. 23.0E-3 meters = (12.5m/s)*(t) ; solvefor t 13. t = (23.0E-3 meters)/(12.5m/s) = 1.84E-3seconds ; thisis the amount of time before the axe stops 14. Substitute '13' into '09' 15. a = (-25.0 m/s)/(1.84E-3seconds) = -13586.96m/s2 ; thisis the deceleration of the axe head 16. Opposing force of tree: 17. F = (2.5kilograms)*(13586.96 m/s2) = 33967.39 Newtons .Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.