Two spheres are launched horizontally from a 1.0 m high table. Sphere A has a ma
ID: 1721787 • Letter: T
Question
Two spheres are launched horizontally from a 1.0 m high table. Sphere A has a mass of 1.6 kg and is launched with an initial speed of5.0 m/s. Sphere B has a mass of0.4 kg and is launched with an initialspeed of 3.5 m/s. (a) Find the times for each sphere to hit thefloor.tA = 1 s
tB = 2 s
(b) Find the distances that each travels from the edge of thetable.
xA = 3 m
xB = 4 m
Please indicate what is each final answer..thanks!
(a) Find the times for each sphere to hit thefloor.
tA = 1 s
tB = 2 s
(b) Find the distances that each travels from the edge of thetable.
xA = 3 m
xB = 4 m
Please indicate what is each final answer..thanks!
Explanation / Answer
Given that the height ish = 1.0 m mass of each sphere ism1 = 1.6 kg and m2 = 0.4 kg Initial horizontalspeeds are u1 = 5.0 m/s and u2 = 3.5 m/s ---------------------------------------------------------------------------- The time of f light for the mass m1 is tA = 2h /g = 0.45 s The time of f light for the mass m2 is tB = 2h /g = 0.45s The horizontal distance traveled is XA = horizontal velocity*time of flight = u1*tA = 2.25 m The horizontal distance traveled by the mass m2is XB = horizontal velocity*time of flight = u2*tB = 1.57 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.