A wheel 1.70 m in diameter lies in avertical plane and rotates with a constant a
ID: 1722202 • Letter: A
Question
A wheel 1.70 m in diameter lies in avertical plane and rotates with a constant angular acceleration of4.20 rad/s2. The wheelstarts at rest at t = 0, and the radius vector of acertain point P on the rim makes an angle of 57.3°with the horizontal at this time. At t = 2.00 s find thefollowing. (a) the angular speed of the wheel1 rad/s
(b) the tangential speed and the total acceleration of the pointP
2 m/s
3 m/s2
(c) the angular position of the point P
4 rad (a) the angular speed of the wheel
1 rad/s
(b) the tangential speed and the total acceleration of the pointP
2 m/s
3 m/s2
(c) the angular position of the point P
4 rad
Explanation / Answer
diameter d= 1.70m radius r= d/ 2 = 0.85 mangular acceleration = 4.20 rad/s2. Initial angular speed w = 0 Initial angle = 57.3° = 57.3 * ( / 180 ) = 1 rad time t= 2.00 s (a) the angular speed of the wheel after 2s is w ' = w + t = 0 + (4.2 * 2 ) = 8.4 rad / s
(b) the tangential speed at time 2 s is v = r w ' =7.14 m / s the total acceleration of the point P a = [ a ' ^ 2 + a" ^ 2 ] where a ' = radial accleration = v ^ 2/r = 59.976 m / s ^ 2 a " =Tangential accleration = r = 3.57 m / s ^ 2 Plug the values we get totalaccleration a = 60.08 m / s ^ 2
(c) the angular position of the point P is ' = + " where " = angulardisplacement in time t = 2 s = wt + ( 1/ 2) t ^ 2 = 0 + 8.4 = 8.4 rad So, ' = 1 rad + 8.4 rad = 9.4rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.