A wheel 1.70 m in diameter lies in avertical plane and rotates with a constant a
ID: 1745681 • Letter: A
Question
A wheel 1.70 m in diameter lies in avertical plane and rotates with a constant angular acceleration of4.50 rad/s2. The wheel startsat rest at t = 0, and the radius vector of a certain pointP on the rim makes an angle of 57.3° with thehorizontal at this time. At t = 2.00 s find the following. (a) the angular speed of the wheel1 rad/s
(b) the tangential speed and the total acceleration of the pointP
2 m/s
3 m/s2
(c) the angular position of the point P
4 rad (a) the angular speed of the wheel
1 rad/s
(b) the tangential speed and the total acceleration of the pointP
2 m/s
3 m/s2
(c) the angular position of the point P
4 rad
Explanation / Answer
a. f=i+t f=0+4.5*2 f=9rad/s b. v=r v=0.85*9m/s a=ar2+at2 ar=v2/r at=r c. f2-i2=2 =92/2*4.5 =9rad At t=2s we have as, =57.3*/180+9 Hence we get by it. At t=2s we have as, =57.3*/180+9 Hence we get by it.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.