a.) A 1920 kg caraccelerates uniformly from rest to 12.1 m/s in 2.58 s. Find the
ID: 1722218 • Letter: A
Question
a.) A 1920 kg caraccelerates uniformly from rest to 12.1 m/s in 2.58 s. Find the work doneon the car in this time. Answer in units ofJ.
b.) Find the average power delivered by the engine in the first1.548 s. Answer in units of W.
c.) Find the instantaneous power delivered by the engineat t2 =1.1094s. Answer in units of W.
a.) A 1920 kg caraccelerates uniformly from rest to 12.1 m/s in 2.58 s. Find the work doneon the car in this time. Answer in units ofJ.
b.) Find the average power delivered by the engine in the first1.548 s. Answer in units of W.
c.) Find the instantaneous power delivered by the engineat t2 =1.1094s. Answer in units of W.
Explanation / Answer
. Work done = change in kinetic energy . = (1/2) m v2 - (1/2) mu2 as initial velocity is (u) = 0 . = (1/2) m v2 = 0.5 * 1920 kg * (12.1)2 = 140.5 * 103 J . (b) We know that : . Power = W / t = 140.5 *103 J / 1.548 = 90.76 *103 W . (c) Instantaneous power delivered is : . P = W / (t1 ~ t2 ) = 140.5 * 103 J / (0.4386 ) = 320.3 * 103 W. Hope this helps u!
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.