A rescue helicopter lifts a 75-kg personstraight up by means of a cable. The per
ID: 1722234 • Letter: A
Question
A rescue helicopter lifts a 75-kg personstraight up by means of a cable. The person has an upwardacceleration of 0.70 m/s2 and is lifted from restthrough a distance of 12 m. (a) What is the tension in the cable?1(No Response) N
(b) How much work is done by the tension in the cable?
2(No Response) J
(c) How much work is done by the person's weight?
3(No Response) J
(d) Use the work-energy theorem and find the final speed of theperson.
4(No Response) m/s
(a) What is the tension in the cable?
1(No Response) N
(b) How much work is done by the tension in the cable?
2(No Response) J
(c) How much work is done by the person's weight?
3(No Response) J
(d) Use the work-energy theorem and find the final speed of theperson.
4(No Response) m/s
Explanation / Answer
mass, M = 75 kg acceleration, a = 0.7 m/s^2 displacement, S = 12 m Initial velocity, U = 0 Final velocity = V (a) Tension, T = M ( g + a ) = 75 ( 9.8 + 0.7 ) = 787.5 N (b) Work, W = T * S = 787.5 * 12 = 9450 J (c) Work, W = ( M g ) * S = 75 * 9.8 *12 = 8820 J (d) Net force , F = M a Work done = Change in kinetic energy F S = ( 1/2 ) M ( V2 - U2) M a S = ( 1/2 ) M ( V2 -U2 ) a S = ( 1/2 ) (V2 - U2 ) 0.7 * 12 = 0.5 * V2 V = 4.1 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.