A rescue helicopter lifts a 60-kg personstraight up by means of a cable. The per
ID: 1753553 • Letter: A
Question
A rescue helicopter lifts a 60-kg personstraight up by means of a cable. The person has an upwardacceleration of 0.70 m/s2 and is lifted from restthrough a distance of 13 m. (a) What is the tension in the cable?1 N
(b) How much work is done by the tension in the cable?
2 J
(c) How much work is done by the person's weight?
3 J
(d) Use the work-energy theorem and find the final speed of theperson.
4 m/s
(a) What is the tension in the cable?
1 N
(b) How much work is done by the tension in the cable?
2 J
(c) How much work is done by the person's weight?
3 J
(d) Use the work-energy theorem and find the final speed of theperson.
4 m/s
Explanation / Answer
a) T = m(a+g) = (60)(.70+9.8) = 630 N b)Wtension = (Tcos)s = 630 x cos0 x 13 = 8190J c) Wweight = (mgcos)s = (60)(9.8)cos180 x 13 =-7644 J d) Wt + Ww = 1/2mvf2 -1/2mvi2vf =vi2 + (2/m)(Wt+Ww) =02 + (2/60)(8190+-7644) = 4.27 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.