A \"sun yacht\" is a spacecraft with a large sail that is pushed bysunlight. Alt
ID: 1722656 • Letter: A
Question
A "sun yacht" is a spacecraft with a large sail that is pushed bysunlight. Although such a push is tiny in everyday circumstances,it can be large enough to send the spacecraft outward from the Sunon a cost-free but slow trip. Suppose that the spacecraft has amass of 1000 kg and receives a push of22 N. (a) What is the magnitude of the resultingacceleration?____ m/s2(b) If the craft starts from rest, how far will it travel in 1day? ___ m
(c) How fast will it then be moving?____m/s (a) What is the magnitude of the resultingacceleration?____ m/s2
(b) If the craft starts from rest, how far will it travel in 1day? ___ m
(c) How fast will it then be moving?____m/s
Explanation / Answer
Mass of the spacecraft, M = 1000 kg Forse of push , F = 22 N Time of travel , t = 1 day = 86400 s Initial velocity, U = 0 (a) Acceleration, a = F / M = 22 / 1000 = 0.022 m/s^2 (b) S = U t + ( 1/2 ) at2 S = 0 + ( 1/2 ) * 0.022 *864002 = 82114560 m Distance travelled, S = 8.2 X 107 m (c) Final velocity , V = U + at = 0.022 * 86400 = 1900.8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.