A \"sun yacht\" is a spacecraft with a large sail that is pushed bysunlight. Alt
ID: 1742651 • Letter: A
Question
A "sun yacht" is a spacecraft with a large sail that is pushed bysunlight. Although such a push is tiny in everyday circumstances,it can be large enough to send the spacecraft outward from the Sunon a cost-free but slow trip. Suppose that the spacecraft has amass of 1200 kg and receives a push of22 N. (a) What is the magnitude of the resultingacceleration?1 m/s2
(b) If the craft starts from rest, how far will it travel in 1day?
2 m
(c) How fast will it then be moving?
3 m/s (a) What is the magnitude of the resultingacceleration?
1 m/s2
(b) If the craft starts from rest, how far will it travel in 1day?
2 m
(c) How fast will it then be moving?
3 m/s
Explanation / Answer
(a) The acceleration a = F /m = 27N / 1200 = 0.0225 m/s2 (b) The distance travelled in t = 1day = 24hr x = 1/2 at2 = 1/2 (0.0225) (24*3600) = 972m (c) The speed v = at = 0.0225*24*3600 = 1944m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.