You are the design engineer in charge of the crashworthinessof new automobile mo
ID: 1722674 • Letter: Y
Question
You are the design engineer in charge of the crashworthinessof new automobile models. Cars are tested by smashing theminto fixed, massive barriers at 48 km/h (30 mph). A new modelof mass 1500 kg takes 0.18 seconds from the time of impact until itis brought to rest. What is the average force exerted on the car by thebarrier? What is the average deceleration of the car? You are the design engineer in charge of the crashworthinessof new automobile models. Cars are tested by smashing theminto fixed, massive barriers at 48 km/h (30 mph). A new modelof mass 1500 kg takes 0.18 seconds from the time of impact until itis brought to rest. What is the average force exerted on the car by thebarrier? What is the average deceleration of the car?Explanation / Answer
Mass m = 1500 kg time t = 0.18 s initial speed u = 48 km / h = 48 * ( 5/ 18 ) m / s = 13.3333 m / s final speed v = 0 Average force exerted on the car by the barrier F = m ( u - v ) / t = 111111.11 N Average accleration a = F / m = 74.074 m / s ^ 2 Average accleration a = F / m = 74.074 m / s ^ 2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.